W 2026 roku Polska intensyfikuje budowę krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, którego sercem ma być nowe Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK. Inwestycja ta, w połączeniu z nowymi platformami współpracy i centrami danych, ma na celu zwiększenie odporności państwa na ataki cyfrowe i zapewnienie skuteczniejszej ochrony danych osobowych obywateli.
Budowa centralnego ośrodka cyberbezpieczeństwa Państwowego Instytutu Badawczego NASK stanowi kluczowy element strategii wzmacniania cyfrowej suwerenności Polski. Jego głównym zadaniem jest stworzenie zaawansowanej infrastruktury do zapobiegania, wykrywania i reagowania na cyberataki na skalę krajową. Realizacja tego projektu bezpośrednio przekłada się na lepszą ochronę danych osobowych Polaków przechowywanych w systemach publicznych i komercyjnych.
Poprzez centralizację i koordynację działań, Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK ma umożliwić szybszą wymianę informacji o zagrożeniach i skuteczniejsze neutralizowanie prób ataków, zanim zdążą one doprowadzić do wycieku wrażliwych informacji. Wzrost odporności cyfrowej całego państwa to fundament bezpiecznego funkcjonowania w coraz bardziej zdigitalizowanym świecie.
Eksperci podkreślają, że skuteczna ochrona nie może ograniczać się jedynie do poziomu centralnego. Dlatego równolegle do budowy centrum NASK, uruchomiono nową platformę współpracy dla samorządów – ISAC-JST (Information Sharing and Analysis Center dla Jednostek Samorządu Terytorialnego). Jej celem jest wzmocnienie cyfrowej odporności na poziomie lokalnym.
Główne zadania platformy ISAC-JST obejmują:
Współpraca na każdym poziomie, od rządu po samorząd, jest kluczowa do skutecznej walki z cyberzagrożeniami, ponieważ wojna hybrydowa toczy się także w cyberprzestrzeni.
Dzięki synergii działań centrum NASK i platformy ISAC-JST, system ochrony danych osobowych staje się bardziej spójny i kompletny, obejmując zarówno infrastrukturę rządową, jak i zasoby gmin, miast oraz powiatów.
Cyfrową tarczę Polski wzmacniają również strategiczne inwestycje infrastrukturalne. W miejscowości Księżowola powstaje Krajowe Centrum Przetwarzania Danych, które będzie pełnić funkcję bezpiecznego repozytorium dla zasobów administracji rządowej. Obiekt, wykorzystujący nowoczesne połączenia światłowodowe i odnawialne źródła energii, ma zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego przechowywanych informacji.
Plany Ministerstwa Cyfryzacji sięgają 2027 roku i obejmują szeroki rozwój ekosystemu sztucznej inteligencji. Tworzenie tzw. fabryk AI, wyposażonych w superkomputery i centra danych, ma umożliwić rozwój zaawansowanych narzędzi do wykrywania i neutralizowania cyberzagrożeń w czasie rzeczywistym. Wykorzystanie sztucznej inteligencji w cyberbezpieczeństwie jest postrzegane jako kluczowe dla skutecznej ochrony danych osobowych w obliczu coraz bardziej zaawansowanych metod stosowanych przez cyberprzestępców.
Polska buduje cybertwierdzę. NASK coraz bliżej kluczowej inwestycji, Cyfrowa Rzeczpospolita, https://cyfrowa.rp.pl/it/art44431691-polska-buduje-cybertwierdze-nask-coraz-blizej-kluczowej-inwestycji
Nowa platforma współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa zwiększy odporność samorządów, Gov.pl, https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy/nowa-platforma-wspolpracy-w-obszarze-cyberbezpieczenstwa-zwiekszy-odpornosc-samorzadow
Strategiczna inwestycja zostanie zrealizowana w Księżowoli, Przegląd Piaseczyński, https://www.przegladpiaseczynski.pl/artykul/12344,strategiczna-inwestycja-zostanie-zrealizowana-w-ksiezowoli
Polska inwestuje w cyfryzację. Oto co czeka nas w 2026 i 2027 roku, Antyweb, https://antyweb.pl/polska-inwestuje-w-cyfryzacje-oto-co-czeka-nas-w-2026-i-2027-roku
Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK – o krok bliżej, CIRE.pl, https://www.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/centrum-cyberbezpieczenstwa-nask–o-krok-blizej
