w8w logo
11 czerwca, 2026

Warszawa: Rusza budowa Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK za 300 mln zł

Państwowy Instytut Badawczy NASK otrzymał pozwolenie na budowę nowego Centrum Cyberbezpieczeństwa w Warszawie. Inwestycja o wartości ponad 300 milionów złotych ma na celu wzmocnienie krajowego systemu obrony przed cyberatakami, a jej kluczowym elementem będą zaawansowane badania nad sztuczną inteligencją i ochroną danych.

Strategiczna inwestycja na Pradze-Północ

Nowoczesny obiekt powstanie na warszawskiej Pradze-Północ, przy ulicy 11 Listopada. Uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę w maju 2026 roku kończy fazę przygotowawczą projektu i otwiera drogę do rozpoczęcia prac budowlanych. Całkowity koszt budowy i wyposażenia centrum szacowany jest na ponad 300 mln zł.

Na powierzchni użytkowej wynoszącej siedem tysięcy metrów kwadratowych znajdą się najnowocześniejsze laboratoria analityczne oraz centra operacyjne, które staną się zapleczem dla kluczowych działań w zakresie cyfrowej ochrony państwa.

Od odzyskiwania danych po badania nad AI

W nowej placówce pracę znajdzie docelowo około 270 specjalistów. Będą oni realizować szeroki zakres zadań, kluczowych dla zapewnienia cyfrowej suwerenności Polski. Do najważniejszych z nich należeć będą:

  • Bieżące monitorowanie i reagowanie na zagrożenia w sieci.
  • Prowadzenie zaawansowanych badań nad algorytmami sztucznej inteligencji (AI) w celu skuteczniejszej ochrony danych.
  • Odzyskiwanie danych po atakach hakerskich w ramach dedykowanego Centrum Odzyskiwania Danych.
  • Realizacja zaawansowanych szkoleń dla kadr, które mają wzmocnić kompetencje w walce z cyberprzestępczością.

Odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia

Budowa centrum jest bezpośrednią odpowiedzią na rosnącą skalę zagrożeń w cyberprzestrzeni, takich jak działania hakerskie, kradzież danych osobowych, rozprzestrzenianie dezinformacji i ataki na systemy bankowe. Przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji podkreślają, że w starciu z nowoczesnymi, zautomatyzowanymi atakami samo zaplecze sprzętowe jest niewystarczające, a najsłabszym ogniwem pozostaje czynnik ludzki. Dlatego tak duży nacisk położono na rozwój kompetencji i szkolenia.

Znaczenie inwestycji podkreśla dyrektor NASK, Radosław Nielek.

Cyberbezpieczeństwo Polski i Polaków jest dziś równie ważne jak fizyczna ochrona kraju. Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK to inwestycja w przyszłość i bezpieczeństwo, która wzmocni krajowy system cyberbezpieczeństwa.

Źródła

Agnieszka Serafinowicz, „Strategiczna inwestycja NASK. W Warszawie powstanie Centrum Cyberbezpieczeństwa”, iMagazine.pl, 2026, https://imagazine.pl/2026/05/24/warszawa-centrum-cyberbezpieczenstwa-nask-pozwolenie-na-budowe/

„Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK o krok bliżej”, nask.pl, https://www.nask.pl/aktualnosci/centrum-cyberbezpieczenstwa-nask-o-krok-blizej

„W Warszawie powstanie Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK. Jest już pozwolenie na budowę”, rdc.pl, https://www.rdc.pl/aktualnosci/warszawa/w-warszawie-powstanie-centrum-cyberbezpieczenstwa-nask-jest-juz-pozwolenie-na-budowe_LqpEvVY1fnUAaHDaV5cA

„Powstaje Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK. To duży krok w stronę suwerenności cyfrowej Polski”, innpoland.pl, https://innpoland.pl/226024,powstaje-centrum-cyberbezpieczenstwa-nask-to-duzy-krok-w-strone-suwerennosci-cyfrowej-polski

„Za kilkaset milionów złotych obrońcy polskiej cyberprzestrzeni zyskają nową siedzibę. Dołoży się UE”, wnp.pl, https://www.wnp.pl/tech/za-kilkaset-milionow-zlotych-obroncy-polskiej-cyberprzestrzeni-zyskaja-nowa-siedzibe-dolozy-sie-ue,1064517.html


Comments are closed

    Powiązane wpisy